Ebajk je pre lenivcov? Nebláznite

Ak jazdíte na elektrobajku, ste lenivý, starý alebo na to máte vážny dôvod. To sú najčastejšie predsudky, na ktoré by ste mali rýchlo zabudnúť. Na ebajk nie je nikto príliš mladý ani príliš zdravý. Pointa je úplne inde, čítajte ďalej.

Jedna vec sa dobrému ebajku nemôže uprieť. Budia pozornosť a už po chvíli si všimnete, že si vás ľudia obzerajú. Ale ani toto nie je pointa. Tá je v nových zážitkoch, ktoré vám bicykel na baterky môže priniesť. A to nie len tým, ktorým na dlhšie výlety chýba kondícia, ale aj tým, ktorí si už na klasickom bicykli niečo odkrútili, no stále majú chuť objaviť nové miesta a zážitky, ktoré cyklistika a cykloturistika ponúka.

Vďaka elektrobajku máte možnosť dostať sa na miesta, na ktoré by sa ste s bežnými bicyklom asi nedostali, pretože by ste tam jednoducho nedošliapali. Vyvezie vás na vrchol, na ktorom by ste s klasickým bicyklom vypľuli dušu. S ebajkom na vrchole vaše výlety ešte len začínajú. Pritom máte istotu, že ak vám dôjde šťava, narazíte na vysoké stúpanie či protivietor, baterka a motor vám pomôžu tieto prekážky zvládnuť.

Áno, aj na ebiku si zamakáte

Ako je to možné, keď je to na baterky? Prvým dôvodom je fakt, že väčšina nových ebajkov pomáha jazdcovi len pri šliapaní do pedálov. Je to jednoduché. Ak šliapete, motor vám pomáha, ak nešliapete, motor stojí. Druhým dôvodom je možnosť nastaviť si, akou silou vám bude elektromotor pomáhať. Zväčša máte na výber zo štyroch úrovní, pričom najľahšia bude pre vás príjemnou pomocou a najvyššia vás vyvezie do kopcov ako lokomotíva. Je na vás, aké módy podpory elektrobajku si vyberiete. Po jazde na elektrobicykli pravdepodobne nebudete oveľa menej unavený ako na klasickom bicykli. Rozdiel je však v tom, že pravdepodobne prejdete viac kilometrov a rýchlejšie.

Čo ak sa mi vybije baterka?

Dojazd elektrobicykla závisí od viacerých faktorov: hmotnosti jazdca, od toho, či sa vyberiete na hory alebo zvolíte rovinu, od povrchu cesty ako aj toho, ktorý z módov pomoci elektromotora budete používať. Dojazd môže byť 20 kilometrov pri prudkom stúpaní s najvyššou pomocou od elektromotora alebo aj 200 kilometrov, ak pôjdete po rovine a budete šetriť baterku. Dobrá správa je, že elektrobicykel je aj s vybitou báteriou funkčný ako klasický bicykel. Môžete na ňom pedálovať až do svojho cieľa, prípadne k najbližšej elektrickej zásuvke. Tá vám pomôže v prípade, že ste si so sebou zbalili aj nabíjačku. Samotná batéria má asi štyri kilogramy, čo je dosť na to, aby ste so sebou nosili v batohu náhradnú. Samozrejme, prázdna batéria vás neprekvapí len tak. Stav jej nabitia a odhadovaný dojazd si môžete kontrolovať na displeji na riadidlách.

Ebajk je ťažký. Unesiem ho?

Elektrobicykel má v porovnaní s klasickým modelom približne dvakrát vyššiu hmotnosť (približne 25 kilogramov). Pri samotnej jazde vám to prekážať určite nebude. Naopak oceníte stabilitu a bezpečnosť, ktorú vám vyššia váha ponúka. Negatívne ju pocítite, keď budete bicykel parkovať v bufete, alebo ak sa vám vybije baterka a pred vami bude ešte kopec, ktorý budete musieť vyšliapať. To si zamakáte.

Bajky, ebajky, turistické paličky, alebo len staré dobré tenisky? To netreba veľmi riešiť, hlavne vypadnúť na čerstvý vzduch a s čistou hlavou sa vrátiť domov. 

Ak by vás elektrobicykel predsa len oslovil, vyskúšať môžete aj tie z našej požičovne. Všetko potrebné, nájdete na tejto stránke