Jeden z najkrajších výhľadov v Malých Karpatoch

Jeden z najkrajších výhľadov, ktoré môžete vidieť v západnej časti Malých Karpát, sa nachádza na vrchole s názvom Somár vo výške 649 m.n.m., nad obcou Limbach. Holý vŕšok nad lesmi pôsobí priam magicky. Hneď po výstupe sa vám otvorí Záhorská nížina, pri dobrom počasí dovidíte až do Malaciek. Niekedy stojí za to počkať na západ Slnka, ktorý môžete pozorovať z mäkkej trávy na vrchole. Ak máte dosť času, k dispozícii je aj ohnisko.  

Somar vrcholJPG

Na Somár sa z južnej strany Malých Karpát môžete dostať viacerými značenými trasami. Môžete si vybrať z troch trás, ktoré vedú z Limbachu, zo Svätého Jura alebo z ísť z Bieleho Kríža nad Račou, prípadne z opačnej strany z Pezinskej Baby. Na výlet sa môžete vybrať peši, na elektrickom bicykli, fyzicky zdatnejší aj na bežnom horskom bicykli. Ak sa vám nápad s elektrobicyklom pozdáva, môžete si ho požičať u nás. 

Na Somár sa v pohode a bezpečne dostanete aj priamo z Vajnôr, kde sídli požičovňa elektrobicyklov KamBike. A to hneď minimálne troma cestami. Všetky majú jedno spoločné - spája ich Cesta hrdinov SNP, ktorú označuje červená značka.

1. trasa: Vajnory - Sv. Jur - Somár

Po cykloceste Jurava zamierite do mestečka Svätý Jur. Bola by škoda, keby ste ho prešli len tak, bez povšimnutia. Víno sa tu robí v každom dvore, nájdete tu hneď niekoľko reštaurácií, či kaviarní, kde si môžete dať niečo dobré. Navštíviť môžete aj zrúcaninu hradu Biely kameň. Zároveň sa tu môžete rozhodnúť, či zamierite rovno do lesov, alebo zvolíte ďalšiu trasu cez Limbach. 


SvJur_Limbach_SomarPNG

Zdroj: mapy.cz

kavaJPG

Prvý variant trasy, ktorý budeme popisovať je na mapke označený prerušovanou modrobielou farbou. Na kávičku vo Svätom Jure sme sa zastavili po 8 kilometroch cesty z Vajnôr po cyklotrase Jurava. Až po Somár je to už takmer samé stúpanie, takže treba nabrať silu. Nad mestom vchádzame do lesa, no stále pokračujeme po asfaltke. 

cesta 1JPG

Na elektrobajku máme zapnuté Turbo, teda najvyšší režim podpory motora, takže šliapanie je v pohode. Po približne 8 km po asfaltovej ceste príde križovatka Salaš, na ktorej asfaltku pretína lesný chodník označeným červenou značkou. To odbočíte vpravo. Cesta pokračuje lesným chodníkom. Tento je spoločný aj peších turistov, takže dávajte pozor. 


cesta 2jpg

Chodník je pomerne široký, takže sa protiidúcim bezpečne vyhnete. Keďže naše elektrobajky sú pomerne robustné a stabilné, túto cestu by mali zvládnuť aj menej skúsení cyklisti a cyklistky. 

posledne metreJPG

Posledné metre pred vrcholom

Z Jura na vrch Somár to trvá ebajkom zhruba hodinu. Keď sme tam boli, aby sme mohli napísať tento článok, nemali sme naponáhlo, no ani baterku sme nešetrili, išli sme stále s pohonom Turbo. Na vrchole nám kontrolka batérie ukazovala tri paličky z piatich. Na cestu späť sme si vybrali trasu cez Limbach. 

Na nej vás čaká niekoľkokilometrový zjazd, takže si pripravte brzdy a znova: buďte opatrní. Pôjdete cez miesta, na ktorých nie je mobilný signál. Prvým problémom by mohlo byť zavolať pomoc, a druhým, ako, respektíve kedy by sa k vám dostala. 

Po ceste z Limbach späť do Vajnôr nezabudnite vyšliapať Grinavskú vyhliadku. Okruh Vajnory - Sv. Jur - Somár - Limbach a naspäť cez Sv. Jur do Vajnôr má 45 kilometrov. Prejsť ho nám trvalo aj s prestávkou na kávu, s druhou prestávkou na obed a nespočetnými prestávkami na fotenie približne štyri hodiny. 


grinavska vyhliadkaJPG

Grinavská vyhliadka

2. trasa: Vajnory - Sv. Jur - Limbach - Somár 

Ak ste sa rozhodli pre túto trasu, zo Sv. Jura pokračujete v smere na na Pezinok. Na konci Sv. Jura sa napojíte na asfaltku, ktorá vedie popod vinohrady. Autám na štvorprúdovke sa teda bezpečne vyhnete. Keď prídete do Grinavy, ktorá je už súčasťou Pezinka, máte dve možnosti, ako pokračovať do Limbachu. Buď známou cestou (Myslenická) plnou áut, pričom pred Kauflandom odbočíte na Limbašskú, alebo môžete prekľučkovať bočným uličkami Grinavy, prípadne si to strihnete cez vinohrady. Na orientáciu je to pre neznalých trochu ťažšie, tu pomôže mapa.

Ak ste úspešne dorazili do Limbachu, čaká vás stúpanie, ktoré bude trvať až na vrchol Somára, takže sa na to psychicky pripravte - napríklad kofolou v niektorej z limbašských krčiem. Zelená trasa vedie cez Medvedie údolie (bez medveďov). Až po Limbašskú vyvieračku je to pohodová prechádzka s miernym stúpaním, ktorú zvládnu aj deti. Ďalej sa cesta zužuje a je aj strmšia, už sa zadýchate. Keď dorazíte na Kozí chrbát, odbočíte doprava a červená značka vás dovedie až do cieľa.

Ak by ste si v Limbach vybrali trasu označenú modrou značkou, aj tam narazíte na zopár prudších úsekov, ale nie je to nič hrozné. Pôjdete okolo malej vodnej nádrže, cez romantickú lúku, aj okolo rozprávkovej horárne na Šenkárke. Modrá značka vás dovedie až na rázcestie s červenou trasou, ktorá smeruje na Somár.

senkarkajpg

Ak vás nezaujala ani jedna z týchto trás, vybrať si môžete aj tretiu, asfaltku z Limbachu, ktorú rovnako vidieť na mape vyššie. Napája sa na zelenú v smere na Limbašskú vyvieračku. Aj tá smeruje na rázcestie s červenou trasou. Asfaltka ďalej pokračuje do vojenskej oblasti Turecký vrch, kde je vstup zakázaný.


3. trasa Vajnory -  Rača - Biely kríž - Somár


Biely kríž s dvoma bufetmi, oddychovou lúkou, zrekonštruovanou horárňou a ohradou so zvieratami je notoricky známe miesto a ideálne na prestávku počas vášho výletu na vrch Somár. Z Vajnôr, kde sídli požičovňa elektrobicyklov KamBike, si môžete vybrať jednu z dvoch trás. 

Vajnory_Biely_krizPNG
Zdroj: mapy.cz

Modrobiela vedie asfaltkou a patri medzi najfrekventovanejšie. Ak máte radšej lesné cesty, vyberte si zelenú. Aj v tomto prípade začnete na cyklotrase Jurava. Pred mestom Svätý Jur však odbočíte smer Bratislava. Pôjdete okolo Pustého kostolíka a na mieste, kde by mal v budúcnosti ústiť tunel popod Malé Karpaty, odbočíte vpravo nahor medzi vinohrady. Keď miniete pásmo vinohradov, lesná cesta označená na mape zelenou značkou vás dovedie na Biely kríž. (Ak sa vám cesta po Jurave zdá ako zbytočná obcházka, vyberte sa modrobielou smerom do Rače a napojte sa na zelenú značku skratkou ceste popod vinohrady, ktorú sme na tejto mapke označili červenou).

Skvelé na elektrobicykloch je to, že pokiaľ autor tohto textu už na Bielom kríži išiel často vypľuť dušu, s pomocou motora a baterky mal stále dosť energie na pokračovanie ďalej. Ak ste si na Bielom kríži oddýchli, pokračujte po červenej značke (Cesta hrdinov SNP), ktorá vás privedie až na vrch Somár. 

V závislosti od toho, aký dopravný prostriedok si vyberiete, a aká je vaša kondícia, je výlet na Somár celodenný alebo poldenný. Určite si pribaľte občerstvenie aj správne oblečenie. Ktorú z trás si vybrať? Buďte kreatívny a spojte ich niekoľko. 

Hľadáte ďalšie tipy na výlety? Prečítajte si článok: 10 tipov na výlety v okolí Bratislavy, o ktorých vie len málokto.


Kde sa občerstviť? 
- Vajnory: Prešík, Bakchus Villa, Dobrá lipa
- Rača: Záhrada Optimista
- Biely kríž: Občerstvenie u Kocmundu
- Sv. Jur: Krone, Čokokafé, Vinárstvo Bognár
- Limbach: Pohostinstvo u Corgoňa

(Máte tipy na dobré občerstvenie? Napíšte nám na info@kambike.sk)


konepng
Somáre sme po ceste nestretli, tak aspoň kone.