MTB tréner: Perfektný bicykel je ako silné auto

Tréner Michal Pokorný (40) sa cyklistike sa venuje od svojich 13-tich rokov. Začal s cyklotrialom a po desiatich rokoch prešiel na bikros, ktorý ho prilákal svojou dynamikou a rýchlosťou. Vedie tréningy, na ktorých učí svojich zverencov, od najmenších detí po dôchodcov, ako správne ovládať bicykel, tak, aby sa na ňom dokázali zabávať a neublížiť si. V rozhovore pre web požičovne elektrobicyklov KamBike hovorí, prečo sú tréningy na pumptracku dôležité, čo je dobré vedieť, keď idete na lesný trail a odpovedá aj na otázku, ktoré komponenty nepodceniť.


Bicyklovať sa vie každý. No na trailové jazdenie toho treba vedieť o trochu viac. Čo by to malo byť?

Základom vedieť prejsť cez klopené zákruty tak, aby z nich bajkeri nevylietavali. Treba tiež vedieť používať brzdy s citom - navnímať silu prednej aj zadnej brzdy a tým pádom mať bicykel pod kontrolou. Veľmi často vidím, že ľudia idú do zákruty a na bicykli sedia, ich nohy nie sú v správnej polohe, alebo ich postoj je až príliš nad zadným kolesom. 


Akú najväčšiu bizarnosť si videl na traily?

Videl som pánka na veľmi peknom endure, ktorý to raz narval do zákruty naozaj neuveriteľnou rýchlosťou. Potom v nej zabrzdil prednou brzdou a samozrejme, že dostal šmyk. Tak ho to otrieskalo o zem, že som myslel, že tam už nechá všetky kosti. Ale nič sa mu nestalo, oprášil sa ako vrabec, pozrel na bicykel, pozrel sa na seba a išiel ďalej. Brzdenie v zákrutách alebo flekovanie, to má dokáže dostať z pohody. Traily často budujú ľudia, ktorí za to neberú žiadne peniaze alebo len veľmi málo, a keď niekto ten trail takto ničí, nie je to pekný pohľad.

Povedzme, že mám 30-40 alebo 50 rokov, objavil som novú disciplínu a veľmi sa mi páči. Existuje ešte nejaká šanca, že niekedy možno aj dokážem niečo preskočiť?

Pred rokom sa mi na tréningy prihlásil pán, ktorý mal 61 rokov. Dnes skáče 3-4 metrové skoky a bunnyhop-om vyskočí do polmetrovej výšky. Veľmi mu to ide. Dokazuje, že aj v tomto veku sa dá veľa naučiť.

Kto sú tvoji klienti v MTB škole?

Je to rôzne. Najmladší majú 5 rokov, najstarší 67 rokov. 


Čo ťa baví na učení?

Baví ma odovzdávať skúsenosti, ktoré sa mi podarilo nadobudnúť. Sám som často zisťoval, čo funguje a čo nefunguje. Baví ma podanie tej informácie, ktorá má pomôcť ľuďom jazdiť a aby sa to naučili správne. Mal som na tréningoch dievča, ktoré malo panický strach zo zákrut. Vždy, keď mala do nej vojsť, na poslednú chvíľu flekovala. Raz dokonca hodila a bicykel do trávy, bola z toho celá uplakaná. Nakoniec, po štyroch tréningoch začala tie točky krásne klopiť. To bol pre mňa neskutočný pocit. A keď niekoho niečo naučíš, okrem peňazí, presne tento skvelý pocit je tvoja odmena.

 

Ako vyzerá tvoj tréning? Na čo by sa mal človek pripraviť?

Na to, že sa tam bude makať. Moji klienti spravidla odchádzajú z tréningov úplne zničení. Na pumptracku ich učím, ako sa správne stláčať, ako pracovať s tým bajkom správne. A grif chytáme stále dokola. Čiže človek musí byť nastavený na to, že sa to chce naučiť. Ideme od základov. Ak sa niekto chce naučiť skákať, musí najprv vedieť správny postoj. Tie základy sú síce nudné, ale tie potom vedú k tým zábavnejším prvkom.

 

Takže treba mať kondičku? Alebo si ju človek časom vypestuje?

Ten pumptrack je niečo ako bajkový crossfit, lebo tam zaberajú ramená, zadok, nohy, chrbát, brucho. Takže, keď niekto hodinu pumpuje, no zničený je už po piatich minútach, je to náročné.

 

Čo klienti chcú, aby si ich naučil?

Najčastejšie sa chcú naučiť prejsť z vlny do vlny na zadnom kolese. Pretože, keď máme náhodou na traily skok, na ktorom je dvojvlna a ľudia ešte nevedia skákať alebo sú si neistí, tak sa naučia aspoň prejazd po zadnom kolese, kde to predné iba prenesú a tým pádom cez vlnu bezpečne prejdú.

 

Aj amatérska cyklista je veľký biznis. Ktoré z komponentov, alebo čo z výbavy podľa teba nesmieme podceniť a na čo už netreba míňať zbytočne veľa peňazí?

Keď si kúpiš bicykel, musíš vedieť, čo chceš jazdiť. Ak chceš jazdiť dlhšie trasy a vidíš, že sedadlo, ktoré máš, ti nevyhovuje, tak si kúpiš iné. Ak ti nevyhovuje geometria, tak si zmeníš predstavec a riadítka. Ťažko povedať, na čo dávať väčší pozor a čo možno zanedbať. Je to individuálne podľa toho, čo budeš jazdiť. Ak chce niekto jazdiť technicky, tak by som mu odporučil voľné pedále, ak inému ide o rýchlosť, tak mu budú lepšie SPD-čka.

 

Máš takú profesionálnu deformáciu, že by si rozdával rady, aj keď práve netrénuješ?

Mám. Hlavne, keď vidím, že niekto skúša niečo, čím ohrozuje svoje zdravie alebo ostatných, tak mu niečo poviem. Ak na pumptracku vidím niekoho, kto sa naplno rozbehne na prvú vlnu, druhá ho rovno vyhodí a on to ledva nejak ustojí na prednom kolese, tak ho trochu hamujem, že tu nie som od toho, aby som mu volal sanitku. Alebo niekomu inému, koho trafí jeho bicykel.  

 

Stáva sa ti to často?

Súvisí to s tým, že niektorí bajkeri si myslia, že perfektný celoodpružený bajk urobí všetko za nich, ale to nie je pravda. Je to podobne ako mať silné auto. Dupneš na plyn, ale keď ho nevieš udržať na ceste, končíš. To isté je aj na bicykli. Ty sa musíš cítiť ako pilot, nie ako pasažier. Dobrý bicykel na parádnych komponentoch nie je všetko. Takže ten tréning má svoje opodstatnenie. Učiť sa na vlastných chybách nie je úplne tá správna cesta.

 

A čo tréningové videá?

Videá sú fajn, aj ja ich robím, ale nie všetko sa z nich dá naučiť. Každému to podanie informácie vyhovuje trochu inak. Videá môžu byť správnym vodítkom, ale nespoliehal by som sa na ne. Každý na tréningu robí nejaké chyby a my tréneri zase každého napomíname sa za inú chybu.

 

Aký je tvoj názor na elektrobicykle?

Zo začiatku som bol aj ja k elektrobicyklom skeptický. Potom som si uvedomil, že pre ľudí, ktorí sú po úraze, operácií, sú slabší, starší alebo objemnejší, alebo majú iný problém, môže byť dobrý. Umožňuje im zažiť viac, dostať sa ďalej a stále majú možnosť si to vypnúť a pracovať na kondičke. Videl som to aj na mojich tréningoch, kde viacerí majú elektrobicykle, no na pumptracku majú podporu vypnutú. Upumpovať ťažký ebajk je dosť náročné. Takže za mňa ebajk určite áno, hlavne u tých, ktorých som spomenul.


Viac info o Michalovi nájdete na jeho facebooku alebo na youtube.